Připomenout si taneční večery na Střelnici, bujaré silvestrovské noci U Černého medvěda nebo další žatecké podniky, kam jste chodívali se známými na pivečko, můžete nyní v hlavní budově Regionální muzea K. A. Polánka v Žatci. Právě zde totiž probíhá výstava mapující všechny žatecké restaurace a hostince fungující od doby Rakousko – Uherska až do jejich převedení pod správu Restaurací a Jídelen.
,,Přijďte k nám na jedno aneb Z Rakouska až do RAJe“ – tak zní název aktuální výstavy žateckého muzea. Přechází od restauračních zařízení a hospod, které zde fungovaly ještě za Rakouska-Uherska přes první republiku, socialismus a končí naší slavnou Sametovou revolucí. Zmapovat všechny zdejší podniky se pokusil autor a kurátor výstavy Libor Šebek ve spolupráci s Markem Cajthamlem a Miroslavem Černým. O tom, že byla pivní kultura v Žatci velmi rozmanitá, se můžete přesvědčit na dobových fotografiích, reklamách, ale i exponátech, které se podařilo nasbírat či vypůjčit od dobrovolných spolupracovníků ze Žatce i blízkého okolí.
,,Hospod je na výstavě více než 150. Je pravda, že jejich názvy se v průběhu času trošičku měnily. Některé hospody zůstávaly stejné, akorát se změnil jejich název. Konkrétních hospod tady bylo o řádově o desítky méně, ale i tak jich tu bylo kolem stovky,“ objasnil během vernisáže divákům jeden z autorů výstavy Libor Šebek a doplnil: ,,Nejvíce hospod zde zřejmě bylo za Rakouska-Uherska. To byla pomalu každá druhá budova hospoda. A také v období první republiky. Mluví se o krizi v první republice, ale hospody zde frčely o sto šest. Teď žádná krize není a padá jedna hospoda za druhou.“
Výstava o žateckých hospodách je koncipovaná tak, že na úvod každé oblasti je mapa, do níž jsou zakreslené hospody podle čísla popisného. ,,Hospod je hodně a do jedné mapy se nevešly. Na začátku jsou hospody, které se nacházely v centru Žatce, poté hospody jižně od centra a na závěr hospody V Mlynářích a na jihu a východě města,“ popsal, jak je expozice uspořádaná, Libor Šebek.
Jelikož by byl samotný popis hospod pro diváka málo záživný, je výstava obohacená o fotografie, dobové reklamy a pár trojrozměrných předmětů. Na toto téma apeloval během vernisáže na všechny přítomné sám autor výstavy: ,,Pokud někdo z vás má předmět, který se váže k nějaké hospůdce, restauraci nebo hotelu – účtenku, jídelní lístek, obrázek, kde by byla vidět třeba část výčepu, přijďte se s ním pochlubit. Určitě budeme moc rádi, když nám obrázky poskytnete k oskenování. Rádi bychom se podívali, jak zde hospody vypadaly.“
Po zhlédnutí expozice dostála výstava svému názvu a nabídla každému z návštěvníků jeden kousek zlatavého moku.
Autoři výstavy během vernisáže rovněž prozradili, že by rádi o žateckých hospodách vydali knihu. S tímto nápadem přišel již v roce 2008 Marek Cajthaml a současný ředitel lounského muzea Jiří Matyáš. Tehdy vznikl první soupis žateckých hospod. Libor Šebek se rozhodl, že soupis rozšíří a doplní o spoustu archiválií, čímž vznikla aktuální výstava, kterou je možné navštívit až do 8. září. Pro každého návštěvníka výstavy či sběratele tácků má muzeum připravený malý dárek v podobě exkluzivního pivního tácku.
Napsal(a): Hedvika Mašková
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video