CHOMUTOV — „Byl to kdysi takový nápad, potom to byl sen a pak najednou, když jsme se začali rozšiřovat, tak už to byla nezbytnost. Původní záměry byly jiné, určitě to nemělo být tak velké, ale nakonec se to všechno sešlo a je z toho tato budova,“ říká MUDr. Jitka Marschová o novém pracovišti očního centra Solomonis, které vyrostlo v těsné blízkosti chomutovské nemocnice. S příjemnou a vždy usměvavou lékařkou jsme si povídali o tom, co soukromá klinika nabízí svým pacientům, o plánech do budoucna i osudovém setkání se stejně nadšeným kolegou a zároveň druhým jednatelem firmy MUDr. Jiřím Pocem.
Co mohou pacienti od nového očního centra očekávat?
„Především velké spektrum očních výkonů. Máme tu jedny z nejkvalitnějších oftalmologických přístrojů — kvalitní laser, který využíváme především u diabetiků; Heidelberský retinální tomograf pro topografickou analýzu optického nervu, který umožňuje diagnostikovat a sledovat zelený zákal. Dále optický koherenční retinální tomograf, jímž můžeme neinvazivně detailně vyšetřit sítnici. A především děláme výkony, které mají nadregionální působnost.
Tedy takové, které se nejblíže provádí v Praze, Ústí nad Labem nebo v Karlových Varech. Na operaci zadního segmentu oka k nám jezdí as. MUDr. Pavel Němec z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, ve které se zároveň naši kolegové školí a někteří tam mají i druhé pracoviště. Také děláme extraokulární výkony včetně plastické operace horních a dolních víček.“
V čem jsou operace zadního segmentu tak specifické?
„Operativa zadního segmentu teď zaznamenává boom. Donedávna jsme byli schopni operovat jen přední segment oka, tedy až po čočku. Nyní se operuje i za ní. Běžně asi 90 procent okresních pracovišť operuje přední segment, například šedý zákal. Výjimečně pracoviště okresního typu operují zadní segment. Nám se to podařilo. Pro pacienty to znamená, že to co jsme dříve viděli, ale nemohli s tím nic dělat, neboť jsme se nedokázali dostat za čočku, již nyní dokážeme. Například onemocnění sítnice u diabetiků nebo další specifické věci jako epiretinální membránu a podobně. Pro tuto operaci používáme přístroj Constelation od firmy Alcon, který se používá v celé republice.“
S čím k vám chodí pacienti nejčastěji?
„Nejčastěji k nám chodí pacienti ke standardnímu vyšetření a korigování zrakových vad. Pak alespoň 1x ročně diabetici, dále lidé s úrazy a záněty oka.
Dále pak pacienti k operacím šedého zákalu, extraokulárním kožním výkonům a dnes i k řešení nálezů na sítnici.“
Když se řekne soukromá klinika, navíc s nadregionální působností, většina lidí si hned pomyslí, že to u vás bude drahé…
„Objednat se sem může kdokoliv, doporučení od lékaře není potřeba, smlouvy máme se všemi pojišťovnami a standardní vyšetření jsou vždy bez doplatku. Platí se digitální zobrazovací metody, které nejsou v číselníku pojišťovny, protože v době, kdy se dělaly seznamy výkonů, ještě neexistovaly. Platí se tedy v celé republice a u nás je cena de facto obvyklá. A pak se samozřejmě platí za estetické chirurgické zákroky.“
V těch nabízíte jaké výkony?
„Já hlavně dělám operace víček. Toto je výkon interdisciplinární. A operují je oční i plastičtí lékaři. Měla jsem tu možnost učit se od plastických i očních lékařů. Tento výkon provádím ráda.
Objednací doba je asi 4 měsíce. Operace horních nebo dolních víček u nás stojí 8 500 korun, na zákrok je možné získat i dárkový poukaz.“
Co vám na klinice chybí?
„Větší prostory již máme a teď hlavně potřebujeme další lékaře. Získali jsme akreditaci druhého stupně pro vzdělávání absolventů v oftalmologii. Stupně jsou celkem 4, my máme 2. stupeň díky operativě. Snad se nám sem podaří šikovné mladé lékaře přilákat. Nyní se snažíme získat status aplikačního centra, abychom mohli co nejdříve aplikovat anti VEGF látky pro léčbu především makulární degenerace sítnice. Což není technicky náročné, jen se píchne injekce do oka a aplikuje se tam účinná látka.
Tato je však finančně náročná a tak se doposud aplikuje na očních odděleních krajských a fakultních nemocnic. Starší lidé pak musí dojíždět do vzdálených měst.“
Chomutovské oční centrum je teď vaší hlavní budovou, pobočky ale máte i v dalších městech…
„Ano, máme ambulanci v Kadani, Klášterci nad Ohří a Žatci. Z těchto měst odesíláme pacienty sem do Chomutova k dalšímu řešení, a tím máme zajištěný spád. Samozřejmě spolupracujeme i s místními oftalmology. Základní vyšetření a ošetření děláme stejná na všech ambulancích, když je potřeba něco specializovanějšího, odesíláme pacienty do Chomutova. A samozřejmě pacienti z Chomutova dochází přímo sem k nám. Čekací doba je momentálně zhruba kolem 3–5 měsíců, až budeme v plném stavu, byla bych ráda, kdyby byla měsíc. Ordinační hodiny pro jednotlivé ambulance najdou pacienti na www. solomonis.cz. V Chomutově se pak mohou objednat na telefonním čísle 773 606 661. Když má někdo akutní problém, tak samozřejmě může přijít bez objednání nejlépe v dopoledních hodinách.“
Společně s MUDr Jiřím Pocem jste si splnili velký sen. Jak k vaší spolupráci vlastně došlo?
„Byli jsme dva mladí lékaři na očním oddělení, kam jsem nastoupila v roce 1993. Od té doby spolu spolupracujeme. To co děláme, máme rádi, a máme podobné vize. Jsme především oční lékaři. Peníze, které přinesou například plastiky víček, nebo optika, pak investujeme dál do vybavení. Měli jsme štěstí, a tak je Oční centrum na strategickém místě přímo vedle areálu nemocnice, jsme vlastně její součástí a můžeme spolupracovat. Navíc máme vlastní parkoviště a dostupnost městskou hromadnou dopravou. Kousek od nás staví trolejbus. Naše vize je nabídnout pacientovi veškerý servis. Pod jednou střechou se tak zvládnou vyšetření a zároveň si mohou pacienti nechat například zhotovit brýle. Samozřejmě nás vždy potěší kladné reakce pacientů, když nám sdělí, že máme být na co pyšní.“
Děkuji za rozhovor. Soňa Šímová
Popis k fotce: MUDr. Jitka Marschová při vyšetření jednoho z pacientů nového očního centra. Foto: Soňa ŠÍMOVÁ
Napsal(a): Soňa Šímová
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video