Žatec, Podbořany (až) Zajímá vás historie vzniku zasílání novoročních přání? A jak mohou vypadat ručně vytvořené, nebo profesionálně vyrobené, recyklované anebo křídové, tradiční i netradiční novoročenky? Pokud ano, můžete až do neděle 7. ledna roku 2018 zavítat do Křížovy vily v Žatci na výstavu novodobých PF ze sbírky Jany Rottové z Podbořan. Sympatickou výstavku zahájila ve čtvrtek 30. listopadu i velmi milá vernisáž s malou Pipi Dlouhou punčochou, jejíž role se ujala osmiletá žákyně ZUŠ Litoměřice Eliška, která také spolu se svou maminkou zahrála všem pro radost na klavír.
„Ve sbírce, kterou jsem započala okolo roku 2001, mám téměř 600 novoročenek, ať už jednoduchých či složených. Dříve jsem pracovala na podatelně městského úřadu, kam byla doručována spousta novoročenek. Bylo mi líto je po nějaké době vyhodit a tak jsem je začala sbírat. Každá pohlednice je svým způsobem zajímavá, ať už grafikou, motivem či je za ní ruční práce, například učitelek ze školy, školky, či členů Svazu tělesně postižených i dalších. Každá péefka je originál. Za každou je člověk, jeho nápad, každá má svojí historii,“ přiblížila v úvodu výstavy svůj koníček Jana Rottová, která pracuje na sociálním odboru podbořanské radnice, má tři již dospělé děti.
Její výstavu v přízemí Křížovy vily doprovází netradiční dobrodružná hra nazvaná S Marobudem do Betléma, která zaujme zejména malé návštěvníky, rodiče s dětmi a lze ji přizpůsobit i školním třídám. Je to hra pro děti, ale i dospělé, kteří si házejí kostkou, plní úkoly a seznamují se tak s nejstarší historií našeho území. V cíli je čeká odměna – setkání s Ježíškem. Ve vile totiž na konci hravé cesty, která vede mezi vystavenými nejrůznějšími novoročenkami a doprovází ji zajímavé otázky a úkoly, je v místnosti ohromný dřevěný betlém, který byl vyřezán přímo pro město Žatec.
„Vystavili jsme přes 250 PF ze sbírky paní Rottové. Výstavku jsme doprovodili hrou, jejíž název je spjat se jménem Marobuda, což byl markomanský král a první historicky doložený panovník, který vládl na dnešním českém území mezi lety 9 – 6 př. n. l. - 17 / 18 n. l. Hra na podobný motiv vyšla v době mého dětství v časopise, s dědou jsme si ji tenkrát podlepili a hráli nesčetněkrát několik let, jen otázky nebyly shodné, ty jsem domýšlel k tématu,“ prozradil kurátor hravé výstavy Miroslav Černý. Mimochodem veliké figurky ke hře muzejní pedagog vyřezával sám. Jak a z čeho vznikly, to vám prozradí osobně, až na výstavu zavítáte.
Zahájení v Křížově vile si nenechaly ujít asi dvě desítky návštěvníků všech generací, Žateckých i Podbořanských. Děti si vyzkoušely hru a dospělí se kochali pohledem na rozmanitá péefka. Došlo i k dojemným setkáním. Jana Rottová poznala mezi návštěvníky svoji bývalou paní učitelku, která ji kdysi učila v Podbořanech – Danuši Manovou, nyní již v důchodu někdejší ředitelku školy v Liběšicích.
„Mladí lidé, a nejen oni, volí raději rychlejší a jednodušší způsob posílání blahopřání prostřednictvím internetu či sms, pomocí několika kliknutí vyřídí i více lidí naráz. Nás, „klasiků“ je asi málo, o to vzácnější je kouzlo klasických papírových pohlednic,“ usmívá se ředitelka muzea Radmila Holodňáková při prohlížení novoročenek spolu se sběratelkou Janou Rottovou. Přijďte i vy poznat kouzlo novoročních přání a vrátit se do dětství.
Více snímků ze zahájení výstavy zde
Napsal(a): Alla Želinská
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video