Zamyšlení Jana Vnoučka nad popravou Jany V. z Nepomyšle

před čtyřmi roky  |  Publicistika |   1 komentář
jan-vnoucek-nahled V bulvárních médiích objevil nový fenomén – skandalizace obyčejných lidí. Obrázkovým novinám už nestačí psát jen o rozvodech politiků, přiživovat se na smrtelných nemocích zpěvaček, referovat o celulitidě modelek nebo se pást na autonehodách hvězdných sportovců. S velkou chutí se v posledních letech zaměřily i na bulvarizaci neznámých tváří. Stačí málo – ocitnout se v blízkosti zajímavé celebrity nebo být součástí nějaké tragédie. Až na výjimky s „hroší“ kůži, které z toho vytřískají pochybný kapitál (např. Ornella Štiková), roznese negativní publicita těmto nebožákům soukromí na kopytech a jako bonus získají doživotní škraloup na pověsti.
Minulých týden se na veřejném pranýři ocitla Jana V.  z Nepomyšle. Veřejnou mediální popravu odstartoval fotograf, který   zachytil, jak si ji bývalý ministr a neúspěšného prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg odvádí v noci domů. A hromosvod všech našich životních zklamání byl na světě.
Místo toho, aby se bulvár pustil do ženatého knížete, který se vydává za konzervativního politika, a přitom tráví noci s   milenkou, rozjeli skandalisti diskreditující kampaň proti snadnějšímu cíli. Hned byly zveřejněny hříchy z dívčiny minulosti a ošklivé pomluvy, které bulváru ochotně donesli někteří její bývalí spolužáci, „dobří“ známí a příbuzní. Každý si tak okamžitě prohlédl její hanbaté fotky a dozvěděl se, že je to „zlatokopka“, „knížecí konkubína“ a další nechutnosti.
A proč o tom píšu? Protože si nemůžu pomoct, ale je mi té mladé ženy líto. Jaký je veřejný zájem zostudit člověka, který  podle všeho trpí komplexem méněcennosti, má problémy se sebeúctou a potřeboval by spíše pomoc psychologa, než veřejnou diskreditaci? Přiznejme si to – žádný! Když se bulvár vrhá na soukromý život politiků, popových hvězd a dalších celebrit, říkám si: dobře jim tak! Je to daň za jejich popularitu, na které vydělávají. Ale jak k tomu přijde obyčejná 25letá holka, která si třeba i ze zištných důvodů nabalila o padesát let staršího milionáře? To je to takový zločin? Není to možná čestné, ale zaslouží si, aby si najednou celá země prohlížela její odhalené snímky pořízené pod vlivem alkoholu a aby se o ní v miliónových nákladech šířily společensky likvidační drby? Z vytažené „špíny“ nevyplývá, že by na rozdíl od noblesního politika někoho podváděla. Chce jen to, co se dnes považuje za úspěch – mít víc peněz a prožít si svých pět minut slávy.  Proto bychom si měli nejprve zamést před vlastním prahem a než po ní hodíme kamenem, vzpomenout si na naše vlastní poklesky. A odpovědět si na otázku, co je vlastně pro morální zdraví téhle společnosti škodlivější, jestli jedna slečna bez zábran, nebo naše závist a pokrytectví? Jan Vnouček, 29.11.2013
Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

1 | Zdenka Lněníčková @ | před čtyřmi roky

Mluvíte mi z duše

To jsem ráda, pane Vnoučku, že jste tu glosu napsal. mluvíte mi z duše. Jana asi není ztělesněním cnosti a cudnosti, ale rozhodně mi přijde nechutné, jakým způsobem si ji „bulvár“ podal. Prostě souhlas s tím, co jste napsal :-D.

reagovat

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: