Viník smrtelné nehody jí mohl zabránit

před třemi roky  |  Zprávy |   0 komentářů

Louny, Lubenec – Výslechem znalců pokračovalo jednání s viníkem dopravní nehody u Lubence na Podbořansku, při níž řidič osobního automobilu na místě zabil pracovníka správy silnic. Z trestného činu usmrcení je obžalován pětasedmdesátiletý řidič z Prahy, který kvůli zdravotnímu stavu požádal soud o jednání v jeho nepřítomnosti.

Znalkyně z oboru zdravotnictví, odvětví soudního lékařství, zkoumala zdravotní stav obžalovaného, který trpí několika nemocemi. Kromě závažné Parkinsonovy choroby prodělal i několik mozkových příhod. Obžalovaný na svou obhajobu tvrdí, že trpí výpadky paměti. Na  osudnou nehodu si prý nepamatuje a poslední, co si vybaví, je značka obce Lubenec.
Znalkyně ovšem obhajobu postavenou na zdravotní indispozici vyvrací. „V době nehody nevykazoval žádné problémy, s policisty na místě komunikoval. Nekoresponduje mi to s výpovědí obžalovaného. Pokud by prodělal malou mozkovou příhodu, projevilo by se to částečným ochrnutím končetin, poruchami řeči či slabostmi. Obvykle odeznění takového stavu trvá hodinu,“ shrnula svůj zdravotní posudek odbornice. Jak soud, tak státní zástupce se znalkyní se pozastavovali nad otázkou, zda takto nemocný člověk má vůbec co dělat za volantem.
Ke vzniku dopravní nehody se vyjádřil i další znalec Tomáš Rozlivka. „Dopravní nehodě jednoznačně mohl zabránit řidič osobního automobilu, kdyby se plně věnoval řízení a respektoval dopravní značky. V místě, kde se prováděly práce, byla snížena rychlost na 30 km za hodinu, a pokud by uhnul do levého pruhu, jak mu naznačovaly šipky, k nehodě by nedošlo. Vozidlo brzdilo minimální čas před střetem, zhruba jednu sekundu,“ odpověděl na otázku soudu. Se závěrem, že obžalovaný reagoval na vzniklý problém, se spojila i výpověď zdravotní znalkyně, která uvedla, že obžalovaný před nehodou nemohl mít žádnou poruchu, jelikož bylo vidět, že i když opožděně ale přeci jen reagoval.
Jednání je odročeno na první polovinu listopadu, vyslechnut bude další svědek. Pokud nebudou mít strany další návrhy na dokazování, mohl by padnout rozsudek.
Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: