V Galerii představili publikaci GAML 20 VÝSTAV

před měsícem  |  Kultura | Zprávy |   0 komentářů

V Galerii města Loun slavnostně vypravil do světa publikaci GAML 20 VÝSTAV Zdeněk Šesták společně se starostou města Radovanem Šabatou a ředitelem Vrchlického divadla a Galerie města Loun Vladimírem Drápalem. Publikace mapující prvních dvacet výstav v průběhu necelých šesti let – od prosince 2010 do května 2016 – je velkým počinem nejen pro samotnou galerii, nejen pro město Louny jako prezentace výtvarných aktivit, ale i pro milovníky výtvarného umění v rámci ČR i v zahraničí. Podle slov českého historika umění, kritika a kurátora Pavla Kappela, který se ujal knižní předmluvy, se soupis vystavených umělců vyrovná velkým galeriím a Galerie města Loun se svým výstavním programem a doprovodnými projekty zařadila k prostorům, které se vyplatí sledovat.

 

Samotné slavnostní představení knihy v sobě jakoby symbolicky snoubilo celkovou dramaturgii výstav a doprovodných programů – unikátní prolínání různých proudů a přístupů. Na pomyslném jevišti se střídala hudba klasická v podání Veroniky Studené a Ivany Derflerové a značně alternativní vystoupení Mikoláše Chadimy a Radomila Uhlíře, to vše zasazené do prostředí výstavy Tomáše Polcara Obraz.
Galerie města Loun dostala při svém otevření darem výtvarný odkaz tří lounských malířů – Zdeňka Sýkory, Vladislava Mirvalda a Kamila Linharta. Právě díky jejich vlivu měly Louny vždy silnou výtvarnou pozici a GAML má na co navazovat a co ukazovat. Pořád je co objevovat, některá díla a někteří umělci se vynořují z minulosti, objevují se i zajímavé nové tváře. Vladimír Drápal ve svém přání vyjádřil víru, že se potenciál galerie bude nadále zvyšovat, protože umění je nevyčerpatelné.
Milena Syrovátková

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: