Úředník dostal za braní úplatků jen podmínku. Hlavně kvůli nekvalitním důkazům policie

před šesti roky  |  Zprávy |   0 komentářů
Louny, Žatec – I když to zpočátku středečního líčení vypadalo, že by mohl Okresní soud v Lounech zprostit obžalovaného Jaroslava Starého (61) obžaloby, vše nakonec bylo jinak. Bývalý úředník žatecké radnice a bývalý zastupitel Loun za KSČM byl odsouzen za přijímání úplatků k podmínce na 2 roky, soud mu poté uložil podmínečný odklad se tříletou zkušební dobou. Podle rozhodnutí trestního senátu musí Starý uhradit 60 tisíc korun, které přijal od svých dvou spoluobžalovaných. Pokud tak Starý neučiní, jako náhradní trest mu soud vyměřil 6 měsíců ve vězení. Dalších pět let nesmí vykonávat zaměstnání ve státní správě.
Případem se přímo na žatecké radnici zabývali zhruba rok pracovníci Útvaru pro odhalování zločinu. Starý měl brát peníze za rychlejší schválení technické způsobilosti vozidla zhruba po tři roky. Podle obžaloby státního zástupce mu měl dávat mladší muž za každou žádost tisícovku, starší pak částky nižší. Oba muži byli odsouzeni lounským soudem za trestné činy podplácení k podmínečným trestům. Všichni tři obžalovaní byli dosud netrestaní.
Svou vinu přiznal pouze mladší muž z Chomutova, který následně usvědčil oba spoluobžalované. I když poté před soudem svou výpověď změnil. Na dotazovaný rozpor poté řekl, že byl nucen policisty, kteří ho vyslýchali. Právě oni muži zákona byli voláni ve středu do Loun. Oba shodně vypověděli, že výslech obžalované byl plynulý a bezproblémový, ještě si vzpomněli na to, jak si právě všechno dobře vybavoval a pamatoval se. Zajímavým poznatkem bylo, že se nejmladší z obžalovaných vyšetřovatelů ptal, jak to že nejsou obžalováni i jeho bratranci a strýci, kteří stejně jako on Starému na úřadě také dávali do desek peníze navíc.
K soudu pak přišli i příbuzní z Chomutova, kteří ale všichni uvedli, že si obžalovaný vymýšlí a trpí psychickými problémy. Soudu všechno stačilo, i když se uvažovalo, zda neodročí hlavní líčení kvůli vyžádání zprávy ohledně psychického stavu obžalovaného.
Všem obžalovaným uložil soud výchovné tresty v podobě podmínky, Starému hrozilo za braní úplatků až 8 let. Státní zástupce ve své závěrečné řeči poukázal na nekvalitní obrazovou a zvukovou techniku policie, kterou nastražila Starému do kanceláře. Advokát J. Starého chtěl pro svého klienta zproštění obžaloby v celém rozsahu. Své tvrzení podepřel tím, že na jediné výpovědi nemůže být postaven odsuzující rozsudek.
Vynesený verdikt Okresního soudu v Lounech je nepravomocný, jelikož se všichni obžalovaní odvolali ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem.
Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: