Studenti besedovali s farmářem roku

před šesti měsíci  |  Zprávy |   0 komentářů

beseda-s-farmarem-nahled Žatec (red) Lukáš Suchý, majitel rodinné farmy ve Slavětíně, zavítal minulý týden na besedu se studenty žatecké zemědělské a ekologické školy, kterou sám před časem vystudoval. Posluchačům vysvětlil, co obnáší práce farmáře, povyprávěl o své lásce k zemědělství, jak je důležitá rodina a tradice. Přestože se celá rodina podílí na chodu farmy, zaměstnávají i několik pracovníků, kteří se také velmi podstatně podílí na chodu farmy. „Bez správných lidí se zemědělství nedá dělat,“ řekl studentům mimo jiné farmář Suchý.

 

Po restituci majetku začal v roce1992 farmu budovat, opravovat zdevastované budovy a navracet jim ztracenou původní podobu, Lukášův dědeček, pan Leo Suchý. Rodina hospodaří na 420 ha orné půdy, věnuje se také živočišné výrobě. Vlastní kolem 200 kusů skotu. Zabývají se jak mléčnou, tak masnou produkcí. K mléčné produkci se zde chovají 70 dojnic. Od roku 2014 se na farmě dojí pomocí automatického robota. V kvalitě mléka si farma stojí na druhém místě v ČR. Čerstvé mléko si u nich můžete koupit přímo z automatu. K vidění jsou tu také lamy, pštrosi, ovce a miniaturní holandské kozičky. Rodina na farmě provozuje rovněž penzion, který slouží jak k rekreaci, tak k pořádání svateb, firemních školení a dětských soustředění. Rodinná farma Suchý v roce 2013 vyhrála celostátní soutěž „Farma roku“, v loňském roce obsadila třetí místo.
„Pan Suchý je absolventem naší školy a seznámil nás nejen se svými zážitky na škole, ale také jak využil to, co se zde naučil v praxi. Naši studenti pravidelně absolvují praxi na jeho farmě, takže provoz dobře znají, ale jak probíhalo vyvlastnění majetku, ale také opětovné ,,rozjetí“ farmy, po navrácení v restitučním řízení, jsme se podrobně dozvěděli až na této besedě,“ říká Pavlína Bielíková.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: