Sbírka na nový zvon zdárně pokračuje

před dvěma týdny  |  Zprávy |   0 komentářů

Liběšice – V průběhu minulého století byly farnosti v Liběšicích dvakrát zrekvírovány zvony. Díky nepřízním osudu tak v krátkém čase přišla celkem o osm zvonů, které dosud nebyly nahrazeny. Otec Vilém se proto rozhodl uspořádat sbírku, aby alespoň jeden velký zvon opět svým hlasem svolával věřící do liběšického poutního kostela.

 

Poprvé zrekvírovala tři velké zvony rakousko – uherská armáda během první světové války roku 1917. Po sedmi letech se farnost vzmohla natolik, aby mohla zabavené zvony nahradit jinými. Bohužel ani ty jí příliš dlouho nezůstaly. Roku 1942 během druhé světové války byly nové zvony liběšickému kostelu zrekvírovány opět a tentokrát i se dvěma malými. Celkem tak farnost během dvaceti pěti let přišla o osm zvonů.
Otec Vilém se nyní ke stému výročí rozhodl vyhlásit sbírku, alespoň na jeden nový velký zvon. „Letošní rok je stým výročím od zjevení Panny Marie ve Fatimě, události, která ovlivnila celé 20. století. Odlití, posvěcení a navrácení zvonu do liběšického poutního kostela může být tak velkým aktem smíru s prosbou za Boží požehnání a odvrácení podobných hrozných událostí, které se v minulém století odehrály. Již nyní je objednaný nový bronzový zvon u firmy Perner Pasov. Jeho celková cena je 708 tisíc korun. Nyní po šesti měsících máme na našem kontě 120 tisíc korun. Přispívají nám lidé z okolí, ale i ze zahraničí. Není to celá částka, ale je to úspěch. Věřím, že peníze získáme,“ neztrácí naději otec Vilém.
Slavnostní posvěcení zvonu se bude konat na podzim 5. listopadu při příležitosti svatomartinských oslav a svěcení provede otec biskup Jan Baxant z Litoměřic. Pokud byste chtěli na nový zvon do liběšického kostela přispět i vy, můžete tak učinit na číslo účtu: 23 00 64 89 16/2010 variabilní symbol je 2017.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: