Přípravy na Dočesnou v plném proudu. 60. ročník chmelových slavností slibuje několik novinek

před třemi týdny  |  Kultura | Zprávy |   0 komentářů

docesna-2017-nahledZa necelé dva měsíce vypukne v pořadí již 60. ročník žatecké Dočesné. Pořadatelé již odtajnili velkou část účinkujících a také řadu novinek, které budou jubilejní slavnosti chmele provázet. „Program musíme připravovat hodně dopředu, účinkující, o které stojíme, mají většinou nabitý kalendář. Vlastně jedna Dočesná skončí a my už začínáme pracovat na dalším ročníku. Například s Vojtěchem Dykem a B-Side Bandem to trvalo téměř tři roky, než jsme se domluvili. Připadá mi ale, že rok od roku je jednání s některými umělci těžší, mají kolikrát až nehorázné požadavky a smlouvy na několik stran,“ říká Martin Veselým, ředitel žateckého divadla, které Dočesnou každoročně organizuje. „Snažili jsme se připravit program opět napříč generacemi a žánry. Jeho finální podobu zveřejníme koncem července,“ dodává M. Veselý.

 

Osvědčený formát tří pódiových scén zůstává, své stánky zde rozbije až padesát různých pivovarů. Ke kulatinám Dočesné vzniká i krátký střihový film, ve kterém se objeví i staré záběry z filmových archívů. Promítat se bude během slavností na všech obrazovkách umístěných u podií. Změny se dočká i tištěný program. Nebude to již jednoduchá skládačka, ale obsáhlejší publikace menšího formátu, která návštěvníkům poskytne i řadu užitečných informací o Žatci.
Pořadatelé mají „v šuplíku“ spoustu dalších nápadů, jak letošní slavnosti ještě více zpestřit. Jedná se například o diváckou anketu o nejlepší pivo z malých a velkých pivovarů, nebo zatraktivnění tradiční soutěže tanec s korbelem na hlavě, která v posledních letech poněkud upadá. Letitou snahou je také do programu aktivně zapojit více místních lidí. „Už dlouhodobě chceme, aby se do programu zapojili i obyvatelé Žatce a představili návštěvníkům svoji činnost. Nemělo by to být proto založené jen na objednaném programu, ale spíš na prezentaci zdejších spolků a organizací. Dopolední náplň bude zaměřená na seniory, odpoledne pak především na rodiny s dětmi. Chceme, aby to byla i taková odpočinková zóna,“ vysvětluje ředitel divadla M. Veselý.
Realizace této novinky je na dobré cestě, programová náplň se tak v sobotu zřejmě opravdu rozšíří i do Klášterní zahrady. „Zájem zapojit se byl, což nás těší. Zatím se nám přihlásilo kolem dvaceti místních organizací, z toho jedenáct sportovních, například Aikido, oddíl národní házené, střelci, stolní tenisté nebo plavci. Pro návštěvníky si řada z nich připraví ukázky ze svých sportovních odvětví, pro děti bude na místě i skákací hrad, prezentovat se budou i studenti žatecké hotelovky,“ přibližuje dění v Klášterní zahradě Sabina Řezáčová z informačního a turistického centra.
Novodobá historie žatecké Dočesné se začala tedy psát před šedesáti lety. Pokud ale zapátráme, najdeme o ní i mnohem starší zmínky. Například díky zápisu o nejvýznamnější státnické návštěvě 19. stol. v Žatci, kdy na Dočesnou v roce 1833 zavítal František I. a jeho žena Karolina. Od historie se ale vraťme zpátky do současnosti. A pojďme se v krátkém výčtu podívat, kdo z účinkujících se objeví 1. a 2. září na třech podiích Dočesné 2017. V pátek před radnicí to bude například Guns n´ Roses Tribute nebo Vojtěch Dyk s B-SIDE Bandem, v sobotu pak Hana Zagorová, Petr Bende & Band a cimbálová muzika Grajcar, nebo Ivan Král s kapelou. Na náměstí Prokopa Velkého zahrají během slavností kapela Zrní, Jelen, Věra Martinová, Eva a Vašek, Josef Fousek, Ivan Mládek a Banjo band  nebo Švihadlo. V letním kině Mandrage Circus Brothers, Citron s Láďou Křížkem a Tanjou, Debustrol, Voxel, Hlahol, Jaksi Taksi, Skyline, Vypsaná fixa, Coda a další.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: