Pozor na falešné a pochybné kominíky

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

Severní Čechy – Pochybné letáky ve schránkách, podezřele nízké ceny, sídlo firmy na opačném konci republiky, podomní obchůzky a vnucování kominických služeb většinou nevalné kvality. Tak bohužel stále vypadá český podzim. Se začátkem topné sezóny se i letos vynořily hordy falešných či nedostatečně odborně způsobilých kominíků. Lidé jsou zmateni a nevědí, na koho se obrátit, aby nenaletěli podvodníkovi. Ve hře je přitom hodně: naše majetky i zdraví. Poctivý kominík totiž garantuje bezpečné vytápění po celý rok.

 

„Správný kominík přichází na objednávku a neobchází jeden dům za druhým jako dráteník. Dejte pouze na reference od lidí, kterým můžete věřit. Zkuste se poptat u sousedů – pokud mají svého kominíka a jsou s ním dlouhodobě spokojeni, bude nejspíš důvěryhodný. Pokud to přes sousedy z různých důvodů nejde, hledejte v místě svého bydliště, ne na druhém konci republiky,“ nabádá Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky.
Kvůli přetrvávajícím problémům s řemeslníky pochybné úrovně zavedlo Společenstvo na svých webových stránkách www.skcr.cz sekci, v níž si každý může snadno vyhledat svého kominíka podle regionu. V seznamu jsou pouze členové tohoto dobrovolného profesního sdružení, kteří jsou vyučeni, mají živnostenský list a účastní se pravidelných školení. Společenstvo kominíků tak garantuje jejich odbornou způsobilost a přístup k nejnovějším informacím, technologiím i postupům.
„Pro návštěvníky našeho webu jsme navíc připravili novinku. Od letošního roku zveřejňujeme průběžné výsledky programu celoživotního vzdělávání. Lidé si tak mohou i podle počtu bodů za účast na seminářích ověřit, jak moc je daný kominík aktivní v edukaci,“ prozrazuje Jaroslav Schön. Společenstvo kominíků ČR organizuje následné vzdělávání v profesních a obecných znalostech, jakož i v oblasti bezpečnosti práce.
Na školeních implementuje odborné poznatky jak z domova, tak i ze zahraničních stáží. Někteří kominíci Společenstva také podepsali etický kodex, který je zavazuje k poctivému vykonávání kominického řemesla.
Kontrolu a čištění spalinové cesty, tedy komínu a kouřovodu, je třeba objednávat každý rok. Nezáleží přitom na druhu používaného paliva. Nařízení vlády z dobrých důvodů požaduje kominický servis i u spalinových cest sloužících pro spotřebiče na plyn.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: