Galerie Benedikta Rejta znovu otevírá

před čtyřmi týdny  |  Kultura | Zprávy |   0 komentářů

0otevreni-galerie-nahledLouny (lus, gbr) Tento čtvrtek, 27. července, bude v Lounech znovu otevřena Galerie Benedikta Rejta. Návštěvníkům po třech letech nabídne možnost nahlédnutí do ojedinělých prostor. Přítomné uvítá také reinstalace pamětní síně Emila Filly v Peruci. K tomu se vedení lounské galerie zavázalo loni 1. srpna, kdy byla pamětní síň v Peruci uzavřena.

 

Otevření po třech letech
Galerie Benedikta Rejta byla uzavřena v dubnu roku 2014 z vážných havarijních důvodů. Pro odstranění havárie lounského objektu podniklo vedení galerie během posledních let několik kroků.  Provedena byla oprava kotelny a ústředního vytápění, vnitřního vodovodu a kanalizace. „Díky tomu bylo možné zpřístupnit přízemí Galerie Benedikta Rejta v Lounech pro reinstalaci Fillovy pamětní síně, k čemuž se galerie zavázala v souvislosti s jejím uzavřením,“ uvedla za galerii Zuzana Nováčková s tím, že do doby opětovného převzetí pamětní síně, stanoveného na červen roku 2018, bude expozice Emila Filly otevřena v Lounech.
Návštěvníkům nabídne Emila Fillu
Současná výstava prací Emila Filly se nachází v přízemí galerie. Rozšířena bude i do dalšího podlaží, a to ihned po uvedení tohoto prostoru do původního stavu po provádění výše zmíněných oprav. Vedení galerie doufá, že se toto podlaží podaří zpřístupnit do konce roku. „Další opravy a nutné transporty sbírek bude od 1. ledna 2018 zajišťovat nové vedení galerie,“ dodala.
Pamětní síň v Peruci byla slavnostně znovuotevřena v květnu 2015. Zanedlouho po otevření Pamětní síně v roce 2015 byl perucký zámek prodán soukromé majitelce Dominice Matušové, která započala celkovou rekonstrukci. Plánované opravy zahrnovaly i prostory Pamětní síně, která tak musela být opět uzavřena a nová instalace demontována. Jižní křídlo zámku nadále zůstává ve správě Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která je zde oprávněná z věcného břemene. Po dokončení rekonstrukce zámku, které se předpokládá k 30. červnu příštího roku, obnoví galerie expozici složenou z odkazu Emila Filly, který má ve své správě a za jehož prezentaci odborně a eticky odpovídá.
Pozdní tvorba Emila Filly, která vznikala v kraji Českého středohoří mezi lety 1947 – 1953, patří podle přání umělce na Peruc. Nově instalovaná výstava proto naznačuje charakteristické zámecké dělení prostor a přidává jak obrazy středohorských krajin, tak i několik vzácných uměleckých děl, která Filla zakoupil do své osobní sbírky a jimiž se i na Peruci obklopoval a inspiroval. V galerii, jež svými přísnými normami splňuje podmínky vystavení křehkých sbírkových předmětů, tak mohou návštěvníci srovnat originální čínské svitky a tzv. svitky Fillovy. Jedná se o Fillův soubor tematicky vycházející z moravských a slovenských lidových písní, ovšem formálně nápadně poučený tradičním čínským uměním. Této blízkosti odpovídá i prezentace obrazů pracující například s hedvábnými svitkovými podklady. Čínským uměním se Filla dlouhodobě zabýval.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: