Dopisy našich čtenářů: Uprchlík náš soused?

před dvěma roky  |  Publicistika | Zprávy |   0 komentářů

Patrně nejdiskutovanější téma na Podbořansku v posledních týdnech. Petice proti umístění běženců v bývalé drahonické věznici leží na úřadech a valí se Facebookem. Jednoznačně souhlasím s lubeneckými organizátory, že komunikace ministerstva vnitra s občany a samosprávou je pramalá a územní plán se musí dodržovat. Avšak nezapomínejme, že každé generace se válka tak či onak dotkla.

 

Naši pradědové bojovali se zbraní v ruce s Němci, dědové a rodiče prožívali na vlastní kůži jadernou karibskou krizi a sovětskou okupaci – důsledek studené války. Nezapomínejme, že při těchto dějinných zlomech také Československo „darovalo” Evropě statisíce migrantů. Kdo nám je vyčítal? Trápí někoho, kam je tehdy museli umístit? Dnes světem hýbou občanské války v Sýrii, Libyi nebo Somálsku. Letité konflikty, které vyhnaly miliony obyčejných lidí ze svých domovů, učinily z nich naprosté nuzáky. To je fakt, se kterým se musíme vyrovnat.
Sami máme svých problémů dost! Kladu sám sobě možnou námitku. Strach z neznámého, je přirozenou první reakcí. Ale jako všechny emoce, je jakýkoliv strach od rozumného uvažování velmi vzdálen. S kolika běženci člověk osobně hovořil? Slyšel jejich tragický životní příběh, který je žene až k nám? Já to štěstí měl, ta zkušenost je k nezaplacení. Obdivuji je, popisované situace bych nejspíše nezvládl. Zemřel bych, jako desetitisíce jiných.

Celý dopis si přečtěte v tištěném Regionu Podbořanska

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: